Opowiadacze świata listopad

Trzecie zajęcia warsztatowe w klasie I a odbyły się 4 listopada. Dzieci wysłuchały z nieskrywanym zainteresowaniem opowieści o kocie, który myślał, że jest psem i pies, który myślał, że jest kotem (opowieść żydowska) "Jan Skiba miał psa i kota. Pies nazywał się Burek, a kot po prostu Kot. Zwierzaki urodziły się w tym samym tygodniu. W domu Skiby jedzenia nigdy nie było za wiele, ale ani pies, ani kot nigdy nie głodowali. Ponieważ pies nigdy nie widział innego psa, a kot nigdy nie widział innego kota, pies myślał, że jest kotem, a kot, że jest psem..". Opowiadanie stało się doskonałą okazją do dyskusji na temat wartości człowieka. Dzieci wiedzą, że nie wygląd człowieka jest najważniejszy ale to, czego nie można zobaczyć w zwierciadle - uroda serca, dobro i chęć niesienia pomocy innym ludziom. Przy okazji dzieci wzięły udział w zabawach z lusterkami wykazując się bogatą mimiką twarzy i poczuciem humoru. Każdy mógł wypowiedzieć się, co u siebie lubi i za co inni mogą go lubić.
        Następnie uczniowie podzieleni na zespoły otrzymali od nauczyciela pomarańczę i musieli zgodnie znaleźć sposób na podzielenie jej tak, by każdy czuł satysfakcję z podziału.
        Istotnym elementem zajęć była też rozmowa: Szukanie podobieństw w grach i zabawach dzieci w różnych kulturach świata, szukanie podobieństw. Przedstawienie gier i zabaw nastawionych na współpracę, a nie na rywalizację.