TEATR

Czy uczeń klasy trzeciej wie , co to jest libretto, aria czy też proscenium? Tak!
       Po wielu przygotowaniach trzecioklasiści znają wszystkie tajniki opery i operowego świata. Przez kilka miesięcy uczniowie zapoznawali się ze wszystkim tym, co jest związane z operą. Tak więc dzieci potrafią powiedzieć co to jest sopran, tenor czy bas, ale też wiedzą jaka jest konstrukcja teatru i kto w nim pracuje.
       Uwieńczeniem projektu "Jutropera" było obejrzenie przez uczniów klas trzecich spektaklu "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Dnia 29 marca specjalnie dla nich odbył się spektakl!
       Każdy znalazł w nim coś dla siebie: była bitwa i wojacy, miłość, intryga, no i oczywiście dużo strachu. Z niecierpliwością czekaliśmy na to, żeby zobaczyć przebiegłą Cześnikową, piękne dziewczyny Hannę i Jadwigę, walecznych młodzieńców czy też strachliwego Macieja.
       Idąc do teatru na spektakl wiedzieliśmy już jakie były obyczaje i zabawy staropolskie np. kulig, wróżby, wyszywanie kobierca, powitanie chlebem i solą, znaliśmy też niektóre trudne słowa jak szyszak, przyłbica. Dobrze wiedzieliśmy też, że warto walczyć w obronie ojczyzny i działać na rzecz dobra wspólnego. Podczas przedstawienia salwy śmiechu wywołał Damazy, który pojawił się jako "sfrancuziały elegant". Przede wszystkim znamy też odpowiedź na pytanie: dlaczego dwór w operze Moniuszki jest straszny?
Wszystkie dzieci i dorosłych zapraszamy do obejrzenia
"Strasznego dworu"!
Zachęcamy do pójścia do opery w rytm mazura!

Strona projektu Jutroopera                            Strona nauczania początkowego